První klasifikační úroveň, "vada", se koncentruje na způsob, kterým nás nemoc nebo zdravotní stav poškozuje jako jednotlivce, druhá úroveň, "zdravotní postižení", zkoumá, do jaké míry tato vada nebo zdravotní stav omezuje naše funkce. Pouze třetí úroveň, "handicap", uznává, že jsme součástí společnosti, ale stále ještě vidí pouze jednotlivce a vůbec nebere v úvahu sociální bariéry, které jsou vytvářeny prostředím, postoji společnosti a diskriminací. Tato klasifikace a její obdoby, jsou využívány pro hodnocení individuálních potřeb, při zjišťování počtu zdravotně postižených osob během sčítání lidu nebo pro účely statistických přehledů a co je vůbec nejhorší, byla a je také využívána v legislativě, kde slouží k vymezení pojmu zdravotně postižené osoby. To znamená, že je na nás pohlíženo pouze jako na poškozené nebo funkčně omezené osoby - což lze jen stěží považovat za vhodnou definici zdravotně postižených osob jako jednotlivců.
Tento přístup přinesl vážné problémy. Zdravotně postižené osoby byly posuzovány s ohledem na služby, které se nakonec ukázaly jako nevhodné, protože ignorovaly sociální potřeby jednotlivce. Řada zdravotně postižených osob, zvláště ty se skrytými vadami, zůstala mimo statistické přehledy a i dobrá legislativa, týkající se lidských práv, byla pro řadu z nich nevyužitelná, protože se při definici zdravotně postižené osoby hodnotí spíše vada, než diskriminace.
Dalším problémem této klasifikace byl a je i nadále překlad. Původní verze byla publikována v angličtině, ale výrazy, které jsou používány v jiných jazycích, nemají mnohdy stejný význam. A navíc je v angličtině slovo "handicap" mezi zdravotně postiženými osobami velmi neoblíbené.
V roce 1991 pan Leandro Despuoy ve své Zprávě o lidských právech a zdravotním postižení upozornil na tyto problémy a doporučil, aby definice zdravotně postižených osob vycházela ze sociálních souvislostí. Jeho zpráva byla argumentem, který podnítil Světovou zdravotnickou organizaci (WHO) ke snahám o revizi stávající klasifikace. Tento proces probíhal po několik let, ale postup byl poněkud pomalý.
V současné době došlo ke zrychlení tohoto procesu. Nový odbor v rámci WHO převzal koordinaci této práce a lidé, kteří se jí věnují, mají opravdový zájem o zapojení zdravotně postižených osob do tohoto procesu.
Bylo již dohodnuto, že budou klasifikovány čtyři oblasti - jedna se bude týkat vad nebo zdravotního stavu, další funkčnosti, sociální dimenze a prostředí. Dále byla dosažena shoda v tom, že zvláště poslední dvě definice musí vzniknout na základě konzultací se zdravotně postiženými osobami, musí obsahovat výrazy, které my sami užíváme, přičemž budou brány v úvahu lingvistické obměny. Diskutovalo se i o tom, zda v případě posledních dvou oblastí tento nový sociální přístup založený na lidských právech vyhovuje WHO - ale vedoucí zodpovědného odboru potvrdil, že je to v naprostém souladu s linií WHO uznávající, že zdraví je otázkou lidských práv - právě tak, jak to my všichni zdůrazňujeme i v případě zdravotního postižení.
Mnohé je ještě třeba udělat. Další schůzky by měly vymezit navrhovanou klasifikaci jasněji a potom bude muset být testována. Cílem je, aby nová definice byla v roce 1998 nebo 1999 připravena pro schválení Valným shromážděním OSN.
Potřebujeme tuto novou definici co možná nejdříve, zvláště v zemích, kde se připravuje antidiskriminační legislativa. Jak je vidět z mnoha případů, používání medicínské definice zdravotního postižení znamená, že řada lidí, kteří jsou diskriminováni pro své zdravotní postižení, nemusí být těmito zákony chráněna - důvodem může být, že jejich diagnóza není v souladu s touto definicí, nebo je jejich zdravotní stav stabilizovaný, nebo je považován za odpovídající věku. Ale pokud jde o diskriminaci, není vada opravdu velmi důležitá. Pokud nevidíte, není rozhodující, co je příčinou postižení vašeho zraku. Důležité je, zda dostanete v Braillově písmu nebo na magnetofonové pásce informace, které jsou ostatním lidem k dispozici v psané formě. To je diskriminace, která musí být definována - nikoliv osoba, která je takto diskriminována.
Budeme vás i nadále informovat o vývoji v této oblasti a vítáme vaše názory na definici zdravotního postižení a jakoukoliv zkušenost, kterou ve vaší zemi máte s Mezinárodní klasifikací - zvláště s ohledem na legislativu.
(Disability Awareness in Action, Newsletter 38, May 1996)