Jak komunikovat se šéfem


Desatero jak komunikovat s nadřízeným:

Buďte slušní
Stejně jako v běžném společenském styku se i v komunikaci s nařízeným cení především slušnost a zdvořilost. Určitě není nutné připomínat základní pravidla slušného chování, mezi něž patří pozdrav, prosba a poděkování. Chovejte se ale přirozeně, servilitu a podlézavost váš nadřízený neocení.

Neexistuje univerzální pravidlo, zda si s nadřízeným vykat nebo tykat. Nemusíte se tím trápit, toto rozhodnutí spočívá na vašem nadřízeném. Pokud by vám však vzájemné tykání nevyhovovalo, máte možnost nabídku slušně odmítnout.

Mluvte otevřeně
Se svým šéfem mluvte slušně, ale otevřeně, především když jde o vaše pracovní otázky. Lež má krátké nohy a nemá smysl předstírat, že všemu rozumíte, všechno zvládáte, pokud je realita pravým opakem.

Potýkáte-li se v práci s nějakým problémem, je mnohem lepší, když se s tím svému nadřízenému svěříte a on bude mít přehled o tom, co se děje.

Jednejte přímo
Pokud potřebujete něco vyřídit se svým šéfem, máte nějaký problém nebo se děje něco, co se týká vaší práce, vašeho šéfa či kolektivu, měl by být přímý nadřízená první, kdo o tom bude vědět. Neobcházejte ho a nechoďte za jeho šéfem. Určitě to neocení ani jeden z nich.

Tento postup není dobrý ani při řešení konfliktu mezi vámi a nadřízeným. Uchylovat byste se k němu měli až v krajním případě, kdy vše ostatní selhalo.

Naučte se poslouchat
Naslouchat neznamená jenom fyzicky slyšet, co druhý říká, ale vnímat obsah jeho sdělení a porozumět mu. Pozorně sledujte, co vám šéf sděluje, vždy ujistěte, že dobře rozumíte tomu, co po vás chce, a že to, co děláte, je skutečně to, co od vás očekává.

Výmluva, že jste si neporozuměli, je sice lidská, ale pokud se bude vyskytovat často, nepochodíte dobře.

Klidně se ptejte
Když si nejste jistí, co přesně po vás nadřízený chce, raději se zeptejte. Vyhnete se tím nejen omylům a odvedete dobrou práci, ale budete působit aktivním dojmem. Váš šéf uvidí, že o své práci přemýšlíte.

Opět platí, že výmluva není tím, co by váš nadřízený rád často slyšel. Musíte však najít určitou míru zvídavosti a zapojit i samostatný úsudek. Nechoďte se ptát i na zřejmé věci jen proto, aby si vás nadřízený všiml.

Mějte svůj názor
Jste sice v podřízené pozici, ale to neznamená, že vypnete vlastní uvažování a budete slepě plnit, co vám šéf zadá. Přemýšlejte!

Pokud se šéfem nesouhlasíte, máte jiný názor nebo jiné řešení, nebojte se projevit. Dobrý šéf vaši iniciativu ocení. Pouze dbejte na dodržování prvního pravidla: Buďte slušní.

Ve správnou chvíli na správném místě
Respektujte pracovní vytížení a režim svého nadřízeného. Nemá cenu ho rušit na jednání s důležitým obchodním partnerem. Řešte s nadřízeným důležité věci, když máte jistotu, že vás šéf opravdu vnímá a věnuje se vaší záležitosti.

Volte pro rozmluvu vhodný okamžik. Nemá smysl diskutovat o zvýšení platu poté, co se vám nepovedlo splnit zadaný úkol, nebo žádat o dovolenou, když vám šéf vysvětluje, jak je firma vytížená.

Říkejte věci včas
Abyste svého nadřízeného neuváděli zbytečně do časového stresu, říkejte věci včas. Platí to zvlášť tehdy, když máte v práci problém. Není nic horšího, než když se váš nadřízený dozví o nějakém problému či průšvihu pozdě a již nemůže věci ovlivnit.

Důvod je zřejmý - i on pocítí důsledky neúspěchu, a tak vědomí, že mohl problému zabránit, kdyby se o něm dozvěděl dříve, ho nepotěší.

Na spolehlivosti se staví
Jeden z nejdůležitějších bodů - požadavků - je spolehlivost. Snažte se vždy dodržet to, na čem jste se dohodli. Největší hodnotou pro šéfa je tým lidí, na které se může spolehnout a kterým může věřit, aniž by je musel stále kontrolovat.

Nalaďte se pozitivně
Může to znít jako fráze, ale buďte pozitivní. Každý z nás má občas špatnou náladu, pokud se mu nedaří v osobním životě nebo v práci. Máte-li opravdu důvod být nenaladěný, či dokonce rozladěný až naštvaný, šéf vás jistě omluví, je také jen člověk.

Ale když budete denně chodit do práce s předpřipravenou špatnou náladou, nebudete oblíbení ani mezi kolegy, ani u šéfa.


Copyright © 2003 - SONS