Pod tímto názvem rozumíme zánět sliznic ve středním uchu, tedy v okrsku mezi bubínkem a tzv. okénkem k hlemýždi.
Zánět bývá vyvolán bakteriemi, které pronikly do středouší Eustachovou trubicí z hrtanu při onemocnění rýmou, nebo zvenčí otvorem při perforovaném bubínku. Jen zcela vyjímečně se dostanou bakterie do středouší krevní cestou.
Rozeznáváme akutní a chronickou formu. Při každém akutním zánětu středního ucha existuje nebezpečí, že se stane chronickým.
Když je v uchu perforován bubínek, může do středouší vniknout voda - a tím i bakterie. Mnoho lidí má poškozený bubínek, aniž o tom vůbec ví.
Nebezpečí chronického zánětu středního ucha hrozí hlavně tehdy, když akutní onemocnění není včas a správně léčeno. Když dojde k onemocnění současně s jinou těžkou infekční chorobou, jako je spála nebo spalničky, může být bubínek zcela zničen. A v extrémních případech může být takto postižena i okolní kostní tkáň. Tím se možnost léčení ztěžuje.
U dětí se vyskytuje toto onemocnění mnohem častěji než u dospělých. Ve většině případů dojde k invazi bakterií při nachlazení z horních cest dýchacích (krk, nos, vedlejší nosní dutiny) do středouší. Proto je nutné hlavně u dětí s opakovanými záněty středouší infekci dobře přeléčit, jinak opět může vzplanout při infekcích při banální rýmě, chřipce či nachlazení.
Je velmi důležité, aby byl zánět středního ucha zcela vyhojen, jinak může dojít k rozšíření infekce a k následným vleklým a někdy i životu nebezpečným komplikacím.
Ucho chráníme před průvanem a udržujeme ho v teple obklady nebo sálavým teplem. Nosními kapkami se můžeme pokusit o zlepšení stavu zduřelých sliznic. Ušní kapky zmírňují bolest. Především je ale nutné, co nejdříve vyhledat lékaře.
U akutního zánětu lékař předepíše antibiotika a nosní kapky s účinností proti zduření sliznic. Když k lékaři přijdeme příliš pozdě, musí propíchnout bubínek, aby tím pacientovi ulehčil. V případě, že je již napadena i okolní kostní tkáň, může být sluch zachráněn pouze operací.
Obyčejně akutnímu zánětu středního ucha předchází docela normální rýma. Pokud infekce přejde do středouší, brzy dochází k silným, tepavým bolestem, horečce a také k vývoji nedoslýchavosti. Bubínek je zarudlý a vyklenutý. Silný tlak na bubínek působí značné bolesti. Když dojde k samovolnému protržení bubínku, bolesti se zmírní a hnisavý obsah vyteče. Po několika dnech se tento výtok mění na hlenový. Po propíchnutí bubínku se zánět hojí poměrně rychle. Trvá to však několik týdnů, než se sluch opět zcela upraví.
Zánět středního ucha je sice bolestivý, ale jen výjimečně je nebezpečný. Pokud je včas léčen, hojí se relativně rychle. Ovšem při otálení s léčbou může někdy dojít i k těžkým komplikacím. Nevyhledáme-li lékaře, riskujeme případně i ztrátu sluchu. Podobným způsobem se akutní zánět středního ucha může změnit na chronický.
Zvýšená pohotovost ke vzniku zánětu středouší je často dána pacientovými specifickými anatomickými poměry v této oblasti. Při opakovaných zánětech v krátkých intervalech je doporučována operace na specializovaném pracovišti ušního lékařství.
Jak zabráníme zánětu středního ucha?
- Při ucpání nosu je potřeba použít nosní kapky, aby hlen dobře vytékal a neusazoval se.
- Když máte podezření na jakékoliv poškození bubínku, bezpodmínečně jděte k lékaři.
- Děti onemocní zánětem středouší častěji než dospělí. Pokud je však onemocnění správně
léčeno, hojí se většinou bez následků.
Příznaky:
- Kruté bolesti v uchu a jeho okolí.
- Bolesti hlavy, často též zvracení.
- Zhoršení sluchu.
- Hučení v uchu a pocit cizího tělesa.
- Horečka.
Zdroj: www.lekarna.cz