Meditace (z latinského meditatio - přemýšlení) je druh cvičení, které pomocí tělesného uvolnění a současné duševní soustředěnosti umožňuje získat pocit vyrovnanosti a vnitřního klidu.
Při meditování klesá spotřeba kyslíku a výměna látková se zpomaluje. Dýchání je klidnější a srdce je méně zatěžováno. Organismus je pomocí meditace nastaven na "zpomalené tempo". Člověk je vyváženější, ubývá pocitů stresu, cítí se silnější a mnohem výkonnější než dříve. V zásadě se může meditování naučit každý - kromě toho lze v podstatě meditovat prakticky všude. Mnoho podniků, hlavně v Japonsku a Skandinávii, zavedlo meditaci dokonce jako součást pracovní doby. Pokud totiž zaměstnanci dobře zvládnou techniku meditačních cvičení a jsou schopni navození celkového tělesného a duševního uvolnění, cítí se po krátkodobé meditaci vložené do pracovní doby osvěženi na těle i na duchu. Pracovní výkonnost a chuť do práce u nich významně zroste. Zaměstnavatelům se tak krátké přerušení práce vyplatí.
Meditace byla původně motivována náboženstvím. Cílem věřících bylo a je ještě i dnes setkat se pomocí meditace s Bohem.
Nábožensky motivovaná meditace se vyskytuje ve všech kulturách. Nejpropracovanější metody meditačních cvičení vycházejí z budhismu a hinduismu (jóga, transcendentální meditace). V poslední době ve světě vzrůstá význam meditace jako techniky uvolnění.
Pomocí meditace, pod odborným vedením, lze dosáhnout výjimečných duševních stavů, které umožňují člověku lépe zvládnout vnitřní potíže, například strach. Z toho důvodu se některých meditačních cviků používá i v psychoterapii.
Při meditaci je důležité správné držení těla. Musíme dosáhnout uvolnění a zbavit se křečovitého napětí svalů. Posadíme se proto buď s přeloženýma nohama na podlahu (krejčovský sed), nebo si klekneme s hýžděmi položenými na patách. Můžeme však sedět i na židli. Meditace se dá srovnat s procházkou. Přitom ani tak nezáleží na cíli, který máme, protože cesta k němu je stejně důležitá. Abychom mohli meditovat, musíme se koncentrovat na určitou představu. To může být jak předmět, například obraz nebo svíčka, tak zvuk či myšlenka na určitou životní situaci.
Této představy se používá k odvedení myšlenek od okolí, k "ponoření se do sebe sama". Při meditacích necháme myšlenky volně míjet, bez toho, že bychom se na některou soustředili nebo se ji snažili dále rozvádět. Ponořujeme se stále více do svého nitra, až dosáhneme hlubokého uvolnění a klidu.
Při prvních meditačních cvičeních můžeme cítit neklid, dostat bolesti hlavy a pociťovat lehkou nevolnost. To jsou však pouze přechodné potíže, které zakrátko samy vymizí a ze kterých si nemusíte dělat žádné starosti. V takových případech přerušte jednoduše na několik minut meditaci a pak začněte znova.
Když se naučíte navození správného průběhu meditace, tyto problémy se již neobjeví.
Nehledě na tyto začátečnické potíže jsou s meditací spojeny jen příjemné pocity. Po meditaci se budete cítit čerství a posíleni. Budete lépe spát, lépe zvládat stresové situace, budete mnohem klidnější a zlepší se i koncentrace na nejrůznější úkoly. Často jen tento nový přístup k okolí může pozitivně ovlivnit i řešení dlouhotrvajících problémů v osobním životě či zaměstnání. Například mnoho manažerů či vedoucích pracovníků, kteří mají značnou odpovědnost a od nich se očekávají vysoké výkony, se po meditačních cvičeních cítí daleko klidněji, a to ovlivňuje i kvalitu jejich jednání s partnery nebo podřízenými.
Meditace jako lék
Již dlouhou dobu jsou lékaři a psychiatři zajedno v tom, že existuje úzký vztah mezi
tělesným a duševním stavem člověka. Není však vždy lehké rozhodnout, zda některé nemoci mají příčiny
tělesné, nebo zda zde spolupůsobí i špatný duševní stav postiženého člověka. Choroby, které
vznikají třeba jen částečně na duševním podkladě, mohou být meditací pozitivně ovlivněny.
Mohou to být různé formy strachu (fobie), nervové napětí, časté bolesti hlavy, nepříjemné
poruchy spánku a mnoho dalších. Meditace má dokonce často i léčebný efekt některé tělesně
podmíněné choroby tím, že zlepšuje činnost různých tělesných mechanismů a systémů orgánů.
Meditací dochází ke zklidnění srdečního tepu a ke zdokonalení dýchání, krevní tlak klesá
a látková výměna se zpomaluje. Celý organismus vnitřně odpočívá a regeneruje.
Zdroj: www.doktorka.cz