Plazmocytom je zhoubné nádorové onemocnění kostní dřeně. Bývají jím postiženy především dřeňové buňky obratlů, žeber, hrudní kosti a lebky.
V napadených místech se tvoří růžové nebo šedé nádorové uzly, které postupně napadají okolní kostní tkáň a vedou tak k typickému obrazu poškození, který lékaři přiléhavě přirovnávají k látce "vyžrané" od molů. Tento typ nádorů se jen výjimečně vyskytuje ojediněle. Z neznámých důvodů většinou vzniká ve stejnou dobu na různých místech několik ložisek.
Onemocnění napadá především starší osoby a vyvíjí se po několik let. Pacient ho zpozoruje často teprve tehdy, když pokročilý rozpad kostí začne způsobovat bolesti. Ve výjimečných případech se tvoří metastázy (dceřinné nádory) i ve slezině a lymfatických uzlinách. Vlivem působení nádoru se v organismu vytváří nadměrné množství plazmatických buněk, což je zvláštní forma lymfocytů. Normálně se tyto buňky nacházejí nejen uvnitř cév, ale i mimo krevní cévní systém, kde "hlídkují" volně ve tkáni.
Plazmatické buňky jsou důležitou složkou obranného imunitního systému těla a jejich hlavní úlohou je tvorba imunoglobulinů. To jsou velké molekuly bílkovin, které dokáží přesně rozeznat cizorodé látky, napadající organismus, a zneškodnit je. Z tohoto důvodu i nádorově změněné buňky plazmocytomu také vytvářejí imunoglobuliny, takzvané paraproteiny. Ty jsou sice imunoglobulinům velmi podobné, mají však chorobně změněnu chemickou strukturu - skládají se většinou pouze ze zlomků původních bílkovin. Paraproteiny jsou pro obranný systém organismu funkčně zcela bezcenné.
Průběh nemoci je sice velmi dobře znám, ovšem vlastní příčina vzniku tohoto nádoru je neznámá. I zdraví lidé mohou mít ve svém těle určitý počet chorobně změněných plazmatických buněk, ty jsou však imunitním systémem organismu brzy odhaleny a zničeny.
Plazmocyton bývá většinou diagnostikován příliš pozdě, a proto jsou vyhlídky na uzdravení malé. Ovšem cytostatika (buněčné jedy zvýšeně působící na nádorové buňky) nebo ozařování selhávají většinou i v raných stadiích této choroby.
Operace přichází v úvahu jen zcela výjimečně, protože by z kostí musela být odstraněna celá řada nádorových ohnisek, což se dá provést jen velice těžce.
Léčba se proto omezuje většinou pouze na boj proti bolestem a zvýšenou ochranu postiženého proti infekcím, které bývají při tomto onemocnění často smrtelné.
Prvními příznaky onemocnění tímto typem nádoru bývají časté infekce úporného charakteru, neodpovídající na léčbu antibiotiky, špatně se hojící rány a celkový pocit slabosti a únavy. Pokud se přidají bolesti žeber, páteře, hrudní kosti nebo hlavy, nemělo by se otálet s návštěvou lékaře.
Lékař odebere krev na vyšetření. Vysoká krevní sedimentace zvyšuje podezření na plazmocytom stejně jako takzvané "penízkování" červených krvinek. Tak je nazýváno řetězení červených krvinek, které může lékař pod mikroskopem pozorovat jako mince uložené přes sebe do ruliček. Kromě toho jsou zcela extrémně zvýšeny hodnoty krevních bílkovin a imunoglobulinu v krvi.
Pokud se podezření na plazmocyton stupňuje, může být diagnóza téměř stoprocentně potvrzena pomocí rentgenových snímků, ultrazvukového vyšetření a scintigramu kostry. Tato vyšetření také přesně určí všechna místa kostry, která byla nádorem napadena. Dále se provede podrobné vyšetření ledvin a moči. Ledviny a většinou také slezina jsou značně zvětšeny a při vyšetření moči bývají zjištěny vysoké hodnoty bílkovin.
Nádor napadá různá místa kostry člověka a roste velmi pomalu. V některých případech zpozoruje pacient teprve po létech choroby, že je nemocen. K diagnóze této nemoci vedou nejčastěji bolesti v napadených kostech nebo jejich zlomeniny, vznikající většinou po zcela nepatrném úrazu nebo samovolně, například při chůzi.
Čím je onemocnění pokročilejší, tím jsou pacienti náchylnější k infekcím. Normální obranné buňky a jejich imunoglobuliny jsou totiž potlačeny a nahrazeny bezcennými paraproteiny nádorových buněk. Kanálky ledviny jsou těmito bezcennými bílkovinami ucpávány a tím je významně poškozena i jejich funkce.
Příčinou smrti postižených bývají banální infekce, krvácení nebo naprosté selhání ledvin.
Příznaky:
- Bolesti v kostech.
- Zvýšená náklonnost k infekcím a kalná moč.
- Samovolné zlomeniny.
Zdroj: www.lekarna.cz