Průduškové astma


Pod tímto názvem rozumíme záchvaty náhlé dušnosti, které se dostavují někdy zcela nečekaně, někdy se však ohlašují předem, a to pocitem šimrání v nose nebo drážděním v hrtanu. Dušnost je vyvolána buď zduřením sliznice jemných větví průdušnice, tedy průdušek nebo křečovitým stažením bronchiálního svalstva.

Posléze se tvoří v průduškách hustý hlen, který ztěžuje vdechování, ale hlavně vydechování. Mnoho pacientů při záchvatu podlehne panice, protože mají obavy, že se udusí.

Jediná příčina neexistuje - původců astmatického záchvatu je celá řada. Onemocnění se často objevuje po chřipce nebo po zánětu plic, někdy však také komplikuje chronické choroby dýchacích cest. Jak těžký je průběh záchvatu a v jakých časových intervalech se záchvaty opakují, je u každého pacienta jiné a závislé na různých faktorech, jako je stres, klima, znečištění vzduchu, ale také na tělesných změnách organismu, jako je menstruace, těhotenství nebo přecitlivělost na různé potraviny nebo materiály.

V případě, že astma souvisí s chronickým onemocněním dýchacích cest nebo s opakujícími se záněty vedlejších nosních dutin, krčních mandlí či s velkými nosními polypy, musí být při léčbě nejdříve vyřazen tento iniciátor. Potom se pomocí testů zjistí, zda na některé látky nereaguje organismus alergicky.

Protože astmatický záchvat v některých případech propuká i na základě duševních příčin, využívá se s úspěchem při léčení také někdy psychoterapie.

Astmatickým obtížím předcházíme častým pohybem na čerstvém vzduchu, který by však neměl být ani příliš studený ani příliš vlhký. Kromě toho je nutné znát "svoje" látky a duševní situace, které tyto alergické reakce vyvolávají, a vyhýbat se jim.

Při akutním záchvatu pomáhá čaj z divizny velkokvěté, který působí také protikřečovitě. Křečovité stahy průdušek uvolňují také horké koupele končetin.

Pokud trvá záchvat delší dobu, měli bychom přivolat lékaře. Než se lékař dostaví: Otevřete okna dokořán, uvolněte postiženému těsný oděv a uklidněte ho!

Lékaře navštívíme ihned při prvním záchvatu, aby mohl objasnit příčinu.

Lékař nejdříve vyšetří dýchací cesty a bude léčit organické příčiny. Kromě toho může předepsat léky proti astmatu nebo také malý přenosný inhalační přístroj, kterým je možné vdechovat látky rozšiřující i bronchy.

Některé nové léky jsou již plněny přímo do malých inhalátorů, aby byly kdykoliv po ruce a jako takové je lze koupit v lékarně.

Při zjišťování příčin astmatu je důležité pátrat nejen po alergenech, ale také po případné duševní příčině přetrvávajících potíží.

Někdy, stejně jako mnohé duševně podmíněné nemoci, zmizí i průduškové astma bez toho, aniž bychom poznali pravou příčinu jeho vzniku. Bylo však prokázáno, že změna životního prostředí (změna pracoviště, přestěhování do vhodnějšího klimatu) přinese často pozitivní výsledky v léčbě astmatických obtíží.

Průduškové astma jsou nebezpečné při dlouhotrvajících záchvatech dušnosti, které ohrožují život a vyžadují okamžitou lékařskou pomoc.

Příznaky:
- Náhlá dušnost při vdechování a ještě větší při vydechování.
- Pocit dráždění v hrtanu.
- Strach, svírání v krku.
- Pocit nemožnosti hlubokého dýchání.
- Hlasité slyšitelné sípání při každém výdechu.
- Namodralé zbarvení kůže, silné pocení.
- Kašel s vykašláváním.

Zdroj: www.celostnimedicina.cz


Copyright © 2003 - SONS