Klient v ordinaci zubního lékaře


Rozsah péče, která je hrazena z veřejného zdravotního pojištění, je totiž různý. Záleží na tom, zda ji poskytuje smluvní nebo nesmluvní zdravotnické zařízení. Pokud nemá stomatologické zdravotnické zařízení uzavřenu smlouvu s VZP, uhradí VZP pouze nutnou a neodkladnou péči, kterou zde jejím klientům poskytli. V rámci nutné a neodkladné péče je hrazeno vyšetření, zhotovení rtg. snímku, anestezie, extrakce zubu a další převážně chirurgické výkony. V případě, že trváte na běžném ošetření (např. zhotovení výplně ze standardního materiálu) v nesmluvním zařízení, musíte si ho zaplatit.

Obecně lze říci, že by klienti v rámci své pravidelné péče o chrup měli navštěvovat zubního lékaře, u kterého jsou registrováni. Stomatolog nejprve vyplní registrační list, který pacient i lékař podepíší. Jeden díl dostane pacient jako doklad.

Odmítnout registraci pacienta může jen stomatolog, který má již tolik pacientů, že by mu nebyl schopen poskytnout kvalitní zdravotní péči.

Máte právo na svobodný výběr lékaře a toto své právo můžete uplatnit 1x za 3 měsíce. Každé tři měsíce můžete tedy změnit registrujícího lékaře. Jeho povinností je seznámit klienta s plánem preventivních prohlídek.

Povinností zubního lékaře je nabídnout klientovi ošetření, které je plně hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Všechny tyto výkony jsou obsaženy v seznamu "Úhrady standardní stomatologické péče". U těchto výkonů je nepřípustná jakákoliv úhrada klientem.

Lékař však také může - po seznámení s možnostmi standardního ošetření - nabídnout ošetření s použitím nadstandardních materiálů. Takové ošetření již není hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a pacient si celý výkon hradí sám. Ceny těchto výkonů se u ruzných stomatologů liší, protože jsou vypočteny na základě individuální kalkulace ordinace. Klient má být seznámen s cenou výkonu a případně nahlédnout do ceníku ještě před ošetřením. Musí také po zaplacení obdržet potvrzení o úhradě.

Stomatologická pohotovost bývá zajištěna ambulantními stomatology. Rozpis jejich služeb by měl být k dispozici např. v čekárnách registrujících stomatologů a vždy by měly být informace dostupné na dispečinku zdravotnické záchranné služby. Nesnesitelná bolest (jakéhokoliv původu a lokalizace) je součást neodkladné péče, a proto by pacient měl dostat radu, na koho a kam se má obrátit.

Preventivní prohlídka je ze zákona hrazena
- dětem a dorostu ve věku do 18 let dvakrát ročně
- těhotným ženám dvakrát v průběhu těhotenství
- dospělým jedenkrát ročně

Co lékař zjišťuje
- údaje nutné pro posouzení zdravotního stavu
- zdravotní rizika klienta

Pacienta podrobně klinicky vyšetří a podle výsledků stanoví léčebný plán.

Protetická péče se dělí do tří kategorií
Je plně hrazená z veřejného zdravotního pojištění, částečně hrazená a nehrazená. Povinností stomatologa je zhotovit protetický léčebný plán, informovat klienta o možných formách ošetření včetně nabídky různých materiálů, počínaje takovým řešením, na kterém se pacient nemusí finančně podílet.

Pacient musí být také seznámen s časovou náročností jednotlivých variant a nedílnou součástí léčebného plánu je vždy i ekonomická rozvaha, tedy kolik bude muset zaplatit.

Všechny tyto informace mají být podané natolik srozumitelně, aby klient byl schopen sám rozhodnout o optimálním řešení. Pokud pacient platí provedenou protetickou péči, musí obdržet potvrzení o úhradě.

Zubnímu kazu zabráníme
- Odborníci doporučují omezit sladkosti. Pokud už si je dopřejeme, je dobré vzít si potom žvýkačku bez cukru. Její žvýkání napomáhá zvýšené tvorbě slin, a tím stabilizuje pH v ústech.

- Zubům prospěje, když budeme pít ovocné džusy ředěné vodou. Dětem raději zabráníme v tom, aby nápoj zbytečně převalovaly v ústech, a tím prodlužovaly dobu, po kterou kyseliny působí na sklovinu.

- Dbáme na pravidelnou ústní hygienu.

- Po večerním vyčištění zubů již nejíme žádné sladkosti ani ovoce, ani nepijeme sladké nápoje.

- Bolest nebo nepříjemné pocity při pití studených nápojů či konzumaci sladkých a slaných potravin by nás měly přivést k zubnímu lékaři. Může se totiž stát, že se jedná o počínající zubní kaz.

Zuby ohrožují také ovocné šťávy a ovoce
Všichni samozřejmě víme, že ovoce, čerstvé šťávy nebo saláty jsou velmi zdravé. Dlouhou dobu se také říkalo, že sníst jablíčko na noc prospívá i zubům. Poslední výzkumy ale ukázaly, že po konzumaci ovoce klesá pH v ústech. Záleží ale ještě na tom, jaké ovoce jsme snědli a jaký je v něm podíl cukru. Zuby ohrožují především citrusové plody (citrony, grepy) a sušené ovoce - hrozinky, datle.

Koncentrované ovocné džusy a citrusy nám mohou svou kyselostí rovněž způsobit povrchové poškození skloviny.

Zdroj: www.vzp.cz


Copyright © 2003 - SONS