Toxoplasmóza je infekční choroba vyvolaná parazity (toxoplasma gondii). Napadení toxoplasmy je nejčastějším parazitárním onemocněním vůbec. Je rozšířeno na celém světě. Přes značné procento infikovaných osob však existuje jen velmi málo případů, u nichž dochází k rozvoji onemocnění.
Rozhodující roli při přenosu toxoplasmózy většinou hraje kočka, která bývá konečným hostitelem parazita. Mezihostiteli mohou být téměř všechna teplokrevná zvířata a také člověk. Kočka vylučuje původce onemocnění stolicí. Čerstvá kočičí stolice není nebezpečná, teprve po třech až čtyřech dnech se stává infekční a může tak přetrvávat několik měsíců. Do člověka se dostává parazit ústy např. tehdy, když při práci na zahrádce dojde ke styku s půdou, do níž kočky zahrabaly stolici.
Další možností nákazy je požívání syrového nebo nedostatečně vařeného masa. Přenos je také možný pitím syrového, čerstvě nadojeného mléka od infikovaných krav. Je možný i přenos krví, např. při poškrábání či pokousání zvířetem.
Opravdu nebezpečná je toxoplasmóza v případě, když je přenesena krví nakažené matky na její plod. Následky jsou dramatické. Původce vyvolá záněty v centrálním nervovém systému nenarozeného dítěte, postižená tkáň odumírá a podobným způsobem odumře celý plod. Mnoho infikovaných dětí se narodí mrtvých, jiné přijdou na svět těžce postižené vodnatelností hlavy, poškozením mozku, s těžkými poruchami inteligence, slepotou, žloutenkou nebo se zvětšenými játry a slezinou. Vrozená toxoplasmóza je povinna hlášením.
Poškození u novorozence je způsobeno nevratným anatomickým postižením orgánů, které není možno napravit.
Pokud však chorobou onemocní dospělý člověk, je možné příznaky většinou úspěšně léčit.
Toxoplasmózu léčit sami nemůžeme.
Jestliže se vyskytnou hlavně ve druhé polovině těhotenství nenormální obtíže, jako horečka, stálé zvracení a zduřelé lymfatické uzliny, musí se ihned vyhledat lékař. Při chronické formě, která může probíhat zcela skrytě, je toto onemocnění často diagnostikováno až poté, když těhotenství pacientky opakovaně nevysvětlitelně končí potratem.
Lékař může pomocí krevních vyšetření zjistit, zda je těhotná žena infikována toxoplasmózou. Pravděpodobnost, že bude infekce přenesena na nenarozené dítě, je asi padesátiprocentní. Toxoplasmóza se léčí pyrimetaminem v kombinaci s tetracyklinem.
U dosud nenarozeného dítěte dochází k trvalému a nevyléčitelnému poškození hlavně centrálního nervového systému, které končí většinou odumřením plodu či smrtí novorozence.
U nemocných dětí nebo dospělých se rozeznává akutní a chronická forma toxoplasmózy.
U akutní formy se zanítí lymfatické uzliny hlavně na krku, pacient naříká na kruté bolesti hlavy a má horečku. Vyskytují se chřipkovité příznaky. Ve vzácných případech dochází k zánětu mozkových blan a mozku.
Chronická forma je poměrně vzácná. Projevuje se opakovanými horečkami, bolestmi hlavy, kloubními obtížemi a případně také záněty napadených orgánů. Postiženy bývají lymfatické uzliny, játra, slezina, srdce, plíce, oči a centrální nervový systém.
Většina infekcí probíhá bez projevů vlastního onemocnění. Velmi nebezpečné však jsou infekce v těhotenství, mohou totiž vést k těžkému poškození plodu, jako je napříkad vodnatelnost hlavy, dále pak vápenaté uloženiny (kalcifikace) v mozku či cévní onemocnění kůže. Při toxoplasmóze často dochází i k úmrtí ještě nenarozeného dítěte. Prevence je proto nezbytná.
Příznaky:
- Horečka.
- Zduřelé uzliny.
- Projevy podobné chřipce.
- Záněty mozkových blan a mozku.
- Kloubní obtíže.
- Zánětlivé změny napadených orgánů.
Nezatracovat kočky
Není nutné ze strachu před toxoplasmózou domácí kočky úplně zatracovat. U koček, které krmíte
pouze jídlem z konzerv nebo vařeným masem a jejichž kočičí záchod denně pečlivě čistíte,
je nebezpečí infekce toxoplasmózy malé.
Zdroj: www.prozdravi.cz