POTŘEBUJETE PSYCHOLOGA?


V životě každého člověka přijde chvíle, kdy se ocitá na životní křižovatce, musí zvládnout krizi nebo náročné období. Jsou to situace, ve kterých je člověk vystaven velkému stresu, nevidí východisko nebo je prostě s rozumem v koncích. V takových chvílích lidé vyhledávají ve svém okolí oporu, někoho, kdo by jim poradil, jak dál. Obracejí se na členy rodiny nebo kamarády. Někdy však ani oni nemohou poradit. Pak přichází čas, kdy je možné vyhledat odborníka na danou oblast. Takovým může být především psycholog pracující v oblasti psychologického poradenství, jež dnes nabízí opravdu široké spektrum pomoci.

PSYCHOLOGICKÉ PORADENSTVÍ NEBO PSYCHOTERAPIE Oblast psychologického poradenství se zaměřuje na to, aby pomohla jinak zdravému člověku vyřešit určitý problém nebo najít správné rozhodnutí pro budoucnost. Poradenství umožňuje zpravidla dobrovolně využít nabídky krátkodobé intervence zaměřené na aktuální potřebu klienta. Nejde tedy o práci zaměřenou na dlouhodobou změnu nebo léčení duševní nemoci. Nejde tolik o rozkrytí vnitřních psychických problémů klienta, ale spíše o návrhy, jak změnit své chování v dané situaci. Vztah mezi poradenským psychologem a klientem bývá volnější a nezávaznější než v psychoterapii. Poradenský psycholog by však měl umět rozeznat, kdy by pro klienta byla psychoterapie vhodnější.

Psychologické poradenství je tedy nutné od psychoterapie odlišit, i když hranice těchto dvou oborů se často překrývají nebo jsou nejasné. Psychoterapie je léčení psychologickými prostředky a předpokládá existenci krátkodobé či dlouhodobé duševní nemoci. V širším slova smyslu může psychoterapie mít za cíl i zásadnější změnu osobnosti. Jde zde zpravidla o proces dlouhodobější a náročnější jak pro klienta, tak pro profesionála. Na psychoterapeuta jsou také kladeny vyšší požadavky z hlediska jeho vzdělání a praxe. Jeho práce je i pod větším "dohledem" ze strany zdravotních pojišťoven nebo profesních sdružení než práce poradenská.

KOUČING (COACHING) Vedle pojmu psychologické poradenství se setkáte i s moderním a také to jisté míry módním pojmem koučing (coaching). Kouč je pro svého klienta průvodcem a poradcem ve všech tíživých situacích. Cílem koučování má být zvýšení životní kvality klienta. Kouč dává doporučení v situacích, kdy se klient rozhoduje, pomáhá při plánování profesní kariéry nebo životní dráhy vůbec. Je nejen expertem, ale i vnímavým partnerem, který má účast na problémech svých klientů.

Kouč nebo poradenský psycholog je v podstatě manažerem změn. Má pomoci klientovi v rozhodování, kterou cestu zvolit, doprovází ho radami a praktickými cvičeními. Má být také člověkem, který pomůže klientovi s orientací ve stále méně stabilním a přehledném světě hodnot a vztahů. Dříve jsme slyšeli radu: "Udělej to tak, tak se to dělalo vždycky!" ("Nemůžeš přece opustit ženu, táta má být u dětí."). Dnes ovšem slyšíme i: "Je na tobě, jak se rozhodneš!" ("Je tvoje věc, zda se pokusíš oživit vztah ke své ženě a jak případně vyřešíš vztah k dětem."). S úbytkem jistot ve společnosti přibývá i potřeba stále znovu nacházet rovnováhu, což je velmi náročné.

PORADENSTVÍ STÁLE PŘIBÝVÁ Lidé se chodili radit s profesionály už před stoletími. Vyhledávali duchovní nebo si za úplatu nechali vyložit karty či horoskop. Tyto formy poradenství se do jisté míry uplatňují i dnes. Psychologické poradenství se objevilo začátkem 20. stol. a bylo zaměřeno především na volbu povolání a manželské problémy. S koncem 20. století dochází v psychologických poradenských službách k obrovskému nárůstu. Lidé ve vyspělých zemích si dnes nechávají odborně radit i v oblastech, na které donedávna stačili sami. Můžete si nejen nechat poradit, jak se připravit na odchod do důchodu nebo jak změnit své image, ale také, jak odpočívat po obědě nebo který si vybrat koníček.

V našich podmínkách je možné vyhledat poradenskou pomoc v několika základních oblastech.

OBLAST ZDRAVOTNICTVÍ: Zde pracují psychologové, kteří jsou zpravidla kvalifikovaní pro psychoterapii a klinickou psychologii. Na ně je možné obracet se i na poradenské úrovni. Velmi často jde například o poradenství pro blízké (rodinné příslušníky) osob, které jsou v odborné péči lékařů nebo psychologů. Často jde o to, jak zacházet s nemocí blízké osoby (rakovina, duševní onemocnění) nebo jak se vyrovnat se závislostí blízkého člověka (na alkoholu, drogách atd.). Zdravotnictví zajišťuje i část krizového poradenství pro lidi v akutní psychické krizi. Služby ve zdravotnictví jsou hrazeny zdravotními pojišťovnami.

OBLAST STÁTEM ORGANIZOVANÉHO PSYCHOLOGICKÉHO PORADENSTVÍ: Jedná se zejména o síť poraden pro partnerské a mezilidské vztahy. Psychologové v těchto poradnách se zaměřují na problémy v partnerském a manželském soužití. Klienti zde ale často řeší i vztahové problémy s dětmi a dalšími členy rodiny.

PEDAGOGICKO-PSYCHOLOGICKÉ PORADNY: Sem se mohou obracet rodiče s dětmi. V těchto poradnách se nejčastěji řeší problémy ve škole, zralost dítěte pro školní docházku a volba povolání. Zřizovatelem těchto poraden bývá město nebo kraj. Působí zde psychologové pracující na úřadech práce, kteří rovněž pokrývají poradenství při volbě povolání, přičemž jejich klientelu tvoří i dospělí jedinci, kteří například hledají nové možnosti uplatnění na trhu práce. Města a kraje mohou být zřizovateli i dalších pracovišť, kde se poradenství nabízí, například krizových center. V těchto zařízeních bývá poradenství bezplatné.

OBČANSKÁ SFÉRA: V oblasti poradenství působí i různá občanská sdružení nebo církve. Zde jde především o poradenství pro specifické skupiny obyvatel. Nezřídka jde o lidi s různým typem tělesného (např. slepci, paraplegici, diabetici) nebo duševního postižení (např. mentálně postižení, autisté). Celá řada těchto zařízení pracuje s lidmi závislými, např. na drogách. Poradenství v této oblasti bývá bezplatné nebo částečně hrazené.

SOUKROMÉ PORADENSTVÍ: Tuto oblast poradenství mohou využít lidé, kteří se se svým problémem nebo otázkou "nevejdou" do kompetence některé výše uvedené poradenské oblasti. Soukromé poradce vyhledávají i lidé, kteří jsou ochotní investovat do odborné pomoci při řešení svých problémů - služby soukromých poradců jsou hrazené klientem. Sem spadají i koučové, jejichž práce je popsána výše. Klienti, kteří za konzultace platí, mají často lepší výsledky než klienti bezplatných služeb - jejich motivace ke zlepšení stávajícího stavu je totiž vyšší.

JAK SI VYBÍRAT Na tom, zda se se svým problémem obracíte na správného odborníka, je zpravidla nutné se domluvit přímo s psychologem, na kterého jste našli kontakt. Někteří soukromí poradci nabízejí možnost probrat problém v určitém rozsahu prostřednictvím e-mailu nebo při informativní schůzce a navázat pak osobními konzultacemi. To umožňuje klientovi vyzkoušet si přístup poradce k problému, a pokud mu poradce "sedne", platit si poradenská setkání. Soukromý poradenský psycholog musí mít minimálně vysokoškolské vzdělání v oboru psychologie, tři roky praxe a živnostenský list pro tuto činnost. Tyto podmínky je vhodné ověřit, protože psychologické poradenství bohužel často nabízejí i lidé bez příslušného vzdělání a konzultace s nimi pak může být drahá a neúčinná. Při případném poškození se také snižuje možnost dovolat se postihu poradce a nápravy způsobené újmy.

Poradenská psychologie je velmi širokou oblastí, ke které si nachází cestu stále více klientů. Lidé se zbavují předsudku, že ke "cvokaři" chodí jen blázni, a v některých kruzích je vlastní kouč dokonce znakem vážnosti společenského postavení. V každém případě není nutné se stydět, pokud na své problémy nestačíme sami. Nezávislý pohled odborníka, který se s problémy, jako je ten náš, setkává u mnoha lidí, může často otevřít nové perspektivy tam, kde jsme již žádné nečekali.

1.6.2005 APERIO str. 12 Psychologie SIMONA HOSKOVCOVÁ


Copyright © 2005 - SONS ČR