Mnohým starším lidem hrozí slepota, té se však lze včas bránit


To, že stáří znamená postupné zhoršování zraku, berou Češi jako samozřejmost. Nejsou však připraveni na reálné nebezpečí úplné slepoty, proti němuž nic nedělají.

Nejčastější příčinu ztráty zraku představuje u nás a ve vyspělých zemích věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD). Jde o závažné onemocnění žluté skvrny, což je oblast oční sítnice, která zodpovídá za ostré centrální vidění. Toto onemocnění má dvě formy. Suchá forma představuje asi 90 % všech případů VPMD - při ní se v sítnici hromadí tukové produkty metabolismu, jež způsobují postupné slepnutí. Vlhká forma, provázená růstem abnormálních cév v oku, jejich krvácením a následným zjizvením tkání sítnice, postihuje jen menšinu pacientů, ale je příčinou 90 % těžkých ztrát zraku. Toto degenerativní onemocnění mívají častěji ženy než muži. Člověk kvůli němu ztrácí schopnost centrálního vidění - namísto předmětu či člověka, na nějž hledí, vidí tmavou skvrnu. Také může jen obtížně čít, nemůže řídit auto, sledovat televizi nebo rozeznávat lidské tváře.

VPMD sice není vyléčitelná nemoc, některé formy této choroby však lze léčit a jejich postup brzdit. „Jakákoliv terapie má ale smysl jen tehdy, pokud pacient přijde v počátečním stadiu nemoci, což se bohužel často neděje,“ dodává MUDr. Jan Ernest, prezident České vitreoretinální společnosti (odborná společnost zaměřená na sklivec a sítnici oka). Tato společnost proto připravila „Preventivní program léčby VPMD“, s nímž chce seznámit oftalmology i praktické lékaře. Jeho součástí je jasný návod, jak zachytit u lidí počáteční formy makulární degenerace a kam je poslat na vyšetření. Prozatím neexistuje dostupná forma léčby suché formy VPMD. U vlhké formy lze nyní v Čechách využít terapii laserem, jehož působením se uzavřou prosakující krevní cévy a zabrání se jejich růstu. Postižené místo sítnice je však během zákroku zničeno, nemoc se alespoň dále nešíří. Pro omezený počet pacientů ve vybraných odborných centrech hradí zdravotní pojišťovny modernější tzv. fotodynamickou terapii. Při ní se nejprve pacientovi do žíly vstříkne na světlo reagující barvivo (Visudyne), jež se hromadí v postižené tkáni oka. V druhé fázi je aktivováno speciálním laserem, který nespálí sítnici a dočasně abnormální cévy uzavře. Tuto terapii je ale obvykle třeba po čase opakovat. Nejnověji v Česku probíhá schvalování použití prvního z léků, které dokážou pozastavit růst abnormálních cév v sítnici. „Tyto léky se aplikují přímo do sklivce oka a blokují růst cév opravdu úspěšně. Jejich nevýhodou je vysoká cena,“ dodává doktor Ernest. Nejlepší prevence VPMD: jezte dostatek vitaminů, především karotenoidy lutein a zeaxantin, které jsou obsaženy v kadeřavé kapustě, špenátu, zelenám salátu, petrželi nebo ve speciálních vitaminových kapslích (Ocuvite, Pro-Visio, Tanakan). Nekuřte. Chraňte zrak kvalitními slunečními brýlemi. Od 40 let věku si nechávejte očním lékařem pravidelně vyšetřovat oční pozadí.

Věkem podmíněnou makulární degenerací onemocní u nás ročně okolo tisícovky pacientů. Tato nemoc může způsobit slepotu u lidí starších 55 let. DOCENTKA ŠÁRKA PITROVÁ předsedkyně České oftalmologické společnosti

Zdroj: Metro, ZDENA LACKOVÁ, 25.10.2006


Copyright © 2005 - SONS ČR