Čip napodobuje práci sítnice


Vědci z Pensylvánské a Stanfordovy univerzity vytvořili křemíkový čip, který simuluje práci sítnice lidského oka. Díky tomuto řešení je možné lidem se zrakovým postižením navrátit schopnost vidět.

Mnohá řešení využívající technické prostředky pro navrácení zraku nevidícím kombinují implantát v sítnici s externí kamerou a počítačem. Nově vytvořený křemíkový čip je však nepotřebuje, protože má všechny funkce integrované. Čip je možné implantovat přímo do oka a napojit ho na nervy vedoucí k mozkové kůře. Potom filtruje množství vizuálních informací získaných okem a nechává pouze ty, které mozek využije na zkonstruování obrazu okolního světa.

Vědci nejprve zkoumali, jak jsou propojeny elementy sítnice, později vyrobili křemíkový model, a to pomocí technologií používaných při výrobě čipů pro počítače. Čip má rozměry 3,5 x 3,3 mm a obsahuje 5760 fototranzistorů, napojených na 3600 tranzistorů 13 různých druhů, simulujících práci nervů sítnice.

Čip bude zřejmě možné využít nejen při terapii zrakově postižených, ale umožní i lepší vidění robotickým systémům. Vědci budou dále pracovat na zmenšení rozměrů čipu a na snížení spotřeby energie.

Info: www.newscientisttech.com

Zdroj: Chip, 24.11.2006


Copyright © 2005 - SONS ČR