Sdružení Mluvící kniha připravilo záznamy divadelních her pro nevidomé


Občanské sdružení Mluvící kniha, které se již 11 let zabývá výrobou zvukových knih pro nevidomé, a divadlo Činoherní klub připravilo dvě audionahrávky divadelních her. Záznamy představení irského autora Martina McDonagha Osiřelý západ a Pan polštář jsou doplněny popisem toho, co není zřejmé z dialogu. Sdružení nahrávky na CD zdarma předá knihovně pro nevidomé a slabozraké K. F. Macana.

Zakladatel sdružení, nevidomý zvukový mistr Pavel Musil uvedl, že nikdy nebude možné takovým záznamem zcela kompenzovat zrakový handicap. Doprovodný text nemůže vše, co je na jevišti, detailně popisovat. Nevidomý člověk se například nesetkal s barvou, neví, co vyjadřuje určité gesto nebo výraz tváře. Přílišný popis by nevidomého ochudil, musel by se příliš soustředit na to, aby mu porozuměl. Naopak vhodné narážky nevidomému umožní vnímat umělecký požitek ze hry.

Projekt Divadlo pro zrakově postižené počítá ještě s nahrávkou dalších dvou her uváděných v Činoherním klubu, a to hry Luigiho Chiarelliho Maska a tvář a Davida Mameta Sexuální perverze v Chicagu. V budoucnu sdružení osloví i další divadla. Musil řekl, že není snadné vybrat vhodné představení. Musí být hlavně o dialogu a o příběhu. Pro řadu představení jsou však podstatné herecké kreace.

Musil se rozhodl založit sdružení Mluvená kniha, protože byl sám jako nevidomý závislý na fondu slepecké knihovny, jejíž roční přírůstky titulů jsou katastrofálně nízké a zdaleka nepokrývají svým množstvím a rozmanitostí potřeby svých čtenářů. Protože je zvukař, rozhodl se tento problém aktivně řešit. Zvukové knihy ve studiu načítají profesionální herci. Divadelní hry jsou zaznamenány přímo na představení a pak ve studiu smíchány s audiopopisem.

Sdružení mluvená kniha připravuje pro zrakově handicapované romány Gabriela Garcii Márqueze Na paměť mým smutným courám a Láska za časů cholery.

Musil se kromě knih věnuje také výrobě filmů s audiopopisem. Za doprovod filmu Kolja získal ocenění Královské britské akademie.

Zdroj: Chebský deník, NATAŠA ŠMATOVÁ, 14.11.2006


Copyright © 2005 - SONS ČR